Elektrosmog
Doporučená ochrana proti elektrickým a magnetickým polím
Co je to elektrosmog?
Elektrosmog je termín používaný pro označení člověkem vytvořených elektrických, magnetických a elektromagnetických polí. Tato pole jsou:
- Střídavé elektrické pole (např. vliv rozvodů vysokého napětí, elektrického vedení v domácnostech, přístrojů apod.)
- Střídavé magnetické pole (např. vliv rozvodů vysokého napětí při průchodu proudu, trakční proud, transformátorů, bludných proudů apod.)
- Stejnosměrné elektrické pole (elektrostatika – vliv povrchů syntetických materiálů, barev, nábytku apod.)
- Stejnosměrné magnetické pole (např. vliv kovových konstrukcí domů, nábytku, lůžek na magnetické pole země nebo vliv zařízení na stejnosměrné napětí)
- Vysokofrekvenční elektromagnetické pole (např. vliv mobilních telefonů, základnových stanic BTS, Wifi, WLAN apod.)
Obecná doporučení
Domácnost
- V ložnicích a dětských pokojích minimalizujte elektrická zařízení.
- Veškeré přívodní a prodlužovací kabely veďte mimo postele a pracovní stoly (min. 1 m).
- Nepoužívejte zářivky, ale klasické žárovky, případně LED žárovky s CRI indexem > 90, teplotou chromatičnosti 2700 K a s minimálním stroboskopickým efektem (zjistíte pomocí kamery mobilního telefonu, u kvalitní LED se obraz nechvěje), např. Voltolux LED (Bauhaus).
- Nepoužívejte elektrické podlahové vytápění, případně pouze dvoužilové a uzemněné. (např. https://www.rak-waermetechnik.de/).
- Pokud používáte elektrický vařič, umístěte ho min. 2 metry od klidových zón. Nepoužívejte indukční a mikrovlnné vařiče.
- Televize, reproduktory a další zařízení pořizujte bez zabudované Wi-Fi, případně Wi-Fi deaktivujte.
- Používejte primárně přístroje a zařízení s uzemněním. U zařízení bez uzemnění (zejména lampičky) zkontrolujte, zda zástrčka je správným směrem otočena do zásuvky. Fáze musí být na straně vypínače. Lze jednoduše zjistit pomocí bezkontaktní zkoušečky napětí Volcraft MS 18/2 (Conrad).
- Zkontrolujte, zda v blízkosti domu nemáte rozvody vysokého napětí nebo vysílače radiových signálů BTS. Tyto vysílače lze dobře odstínit stínícím nátěrem a záclonami se stříbrnými vlákny – https://elektrosmogmereni.cz/produkt/stinici-barva-hsf-54/ a https://elektrosmogmereni.cz/produkt/voile/.
- U novostaveb / rekonstrukcí použijte stíněné kabely (zejména u dřevostaveb), dbejte na kvalitní uzemnění a vyrovnání potenciálu. U rekonstrukcí modernizujte systém TN-C na novější TN-S.
- Minimalizujte rozvody ve stěnách v ložnicích, zejména kolem postelí a dalších klidových zón. Tzn. zásuvky a lampičky min. 100 cm od hrany postele.
- Systémy Smart Home veďte v kabelovém rozvodu.
- U novějších typů klimatizace deaktivujte Wi-Fi, nebo při nevyužití vypněte okruh jističem.
- LED pásky používejte jen v kovových uzemněných lištách a s výše uvedenou kvalitou.
- Pro případné snížení elektrického pole lze použít odpojovače sítě, instalované k jističům na okruhy ložnic a pokojů – např. https://elektrosmogmereni.cz/produkt/sitovy-odpojovac-na-7/
- Nepoužívejte nízkonapěťové halogenové žárovky. Trafo vytváří silné elektromagnetická pole.
- Pokud používáte Babyphone, umístěte jej alespoň ve vzdálenosti 1 m od dítěte a kupte výrobek, který spíná rádiové vlny pouze při přenosu zvuku.
- Nepoužívejte bezšňůrové telefony v domácnosti DECT.
- Používejte dřevěné postele a matrace bez kovových pružin. Kov v bezprostřední blízkosti těla ovlivňuje přirozené magnetické pole země.
- Používejte přírodní materiály (bavlněné záclony, závěsy, dřevěné podlahy, přírodní linoleum, parkety ošetřené olejem / voskem. Umělé hmoty a povrchy mohou vytvářet silné elektrostatické pole.
Mobilní telefony a připojení k internetu
- Využívejte primárně pevné připojení k internetu.
- Pokud využíváte Wi-Fi, vysílač umístěte mimo klidové zóny a pomocí časových hodin vypínejte přes noc. Wi-Fi nastavte pouze na 2,4 GHz.
- Využívejte bezdrátové hands-free (hlasitý odposlech), případně drátová sluchátka.
- Vypněte u mobilního telefonu datový přenos, Wi-Fi a Bluetooth, pokud je právě nepoužíváte.
- Na noc nastavte mobilní telefon na letecký mód. Budící funkce zůstanou v činnosti.
- Dobu telefonování zbytečně neprodlužujte.
- Při telefonování bez hands-free držte telefony nejlépe jeden až dva centimetry od hlavy.
- Nenoste mobilní telefony na těle.
Zaměstnání
- Při práci s notebookem volte zařízení s uzemněním (kabel se zástrčkou se zemnícím otvorem, pro Apple lze dokoupit prodlužovací uzemněný kabel, např. https://www.student-eshop.cz/prodluzovaci-kabel-adapter-nabijeni-apple-macbook).
- Používejte kabelovou externí klávesnici a kabelovou myš a nepokládejte notebook na tělo.
- Při dlouhodobé práci (> 4 hod.), volte pevné připojení k internetu, vypněte na notebooku Wi-Fi/Bluetooth a nastavte letecký mód.
- Při práci u počítače pracujte na „směny“. Vyřiďte nutné úkoly na počítači a poté vypněte obrazovku a řešte další úkoly.
- Veškeré přívodní kabely umístěte co nejdále od Vašeho pracovního místa.
- Používejte přírodní materiály – dřevěné podlahy, stoly, bavlněné závěsy, rostliny apod.
Stínící barvy, závěsy, záclony, odpojovače, měřící techniku a další materiály najdete na WWW.ELEKTROSMOGMERENI.CZ/OBCHOD/.
Vliv na zdraví
Z důvodu ochrany zdraví před intenzivním neionizujícím zářením byly stanoveny hygienické normy. Tepelné efekty jsou obecně uznávány (podle doporučení ICNIRP), ale netepelné efekty jsou stále předmětem vědecké diskuse. Probíhají rozsáhlé studie o potenciální škodlivosti záření. U mnoha z těchto biologických účinků lze důvodně předpokládat, že při dlouhodobé nebo chronické expozici budou mít nepříznivé účinky na zdraví. Je tomu tak proto, že:
- způsobují poruchy spánku
- snižují odolnost vůči nemocem
- způsobují nerovnováhu imunitního systému
- zasahují do normálních tělesných procesů (narušují homeostázu),
- brání tělu v hojení poškozené DNA a způsobují metabolické poruchy.
Podrobnější informace najdete v sekci Evropská akademie enviromentální medicíny na úvodní stránce.