Chemické látky v interiéru

V následujícím seznamu jsou uvedeny praktické tipy pro minimalizaci chemických látek v interiéru a zlepšení kvality vnitřního prostředí. Tipů je mnohem více, ale tyto jsou nejdůležitější. Druhy chemických látek a jejich zdroje lze nalézt v přílohách.

  • Na podlahu vždy použijte dřevěná prkna, dřevěnou třívrstvou podlahu nebo parkety. Pokud použijete lepidlo, tak s certifikátem EMICODE EC1. Umělé povrchy vytváří silná elektrostatické pole a ničí tak zdraví prospěšné lehké záporné ionty a uvolňují těkavé látky (VOC). Další možné povrchy – keramická/kamenná dlažba, marmoleum, korek…
  • Veškeré dřevěné vnitřní povrchy (tedy i podlahy) ošetřete přírodním olejem (Kreidezeit, Biofa, další tipy na oleje a přírodní materiály viz https://baubiologie.cz/prirodni-materialy/).   
  • Nábytek (skříně, skříňky, stoly) kupujte z masivu nebo si jej nechejte udělat u truhláře. Pozor na korpusy nábytku z laminované dřevotřísky uvolňující těkavé látky (VOC a formaldehyd). Finanční tip: Kupte masivní nábytek z bazaru nebo si opravte nábytek po babičce. Na výrobu nábytku lze použít dřevěnou dýhu, ale jako podklad nevolte MDF ani dřevotřísku, ale laťovku.
  • Koberce kupujte pouze přírodní (vlna, sisal, bavlna, kokos, kozí chlupy, apod.). Umělé opět vytváří silné elektrostatické pole a ničí tak zdraví prospěšné lehké záporné ionty a uvolňují těkavé látky VOC. Tip: Oschwald, www.boden-aus-natur.de.
  • Záclony, závěsy, přehozy a další bytové textilie vyberte bavlněné, lněné nebo hedvábné. Syntetické opět vytváří elektrostatická pole. Tip: Ikea má velký výběr přírodních záclon a závěsů.
  • Květiny oživují prostor. Zvolte si vzrostlé, dobře rostlé kousky (bambus, fikus benjamínek, ibišek, apod.). Mají schopnost částečně dočistit prostor od chemických látek a jsou vhodné i do ložnice. Květiny přes noc obecně uvolňují velmi málo oxidu uhličitého.
  • Pokud byt nemá vzduchotechniku, tak min. 3x denně křížově provětrejte celý prostor a pokud máte malou ložnici, nechejte na noc pootevřené dveře tak, abyste mohl dýchat vzduch z celého prostoru bytu. Vysoké hodnoty CO2 výrazně zhoršují kvalitu spánku. Pořiďte si měřič CO2
  • Pokud máte zvýšenou vlhkost a viditelné plísně – přes zimu topte a zároveň i často větrejte, prádlo nesušte v bytě, digestoř mějte spojenou s venkovním prostorem a po sprchování nechejte koupelnu dobře odvětrat ventilátorem. Plísně očistěte prostředkem na bázi etylalkoholu (80procentní). Zjistěte, jaká je příčina zvýšené vlhkosti.
  • Pravidelně stírejte prach mokrým hadrem, přes zimu včetně mezižeberních částí radiátoru. Používejte vysavač s HEPA filtrem (nebo alternativou HEPA filtru).
  • Čisticí prostředky a prostředky pro osobní hygienu používejte pouze na přírodní bázi.  Můžete si je vyrobit sami nebo koupit kvalitní např. v Biooo.cz. Nikdy nepoužívejte umělé osvěžovače vzduchu, vonné tyčinky, chemické přípravky proti mravencům, molům…
  • V případě zvýšeného rizika obsahu chemických látek ve vzduchu a prachu si objednejte podrobnou analýzu od SZÚ (Státní zdravotní ústav, cena cca 10k).
  • Orientujte se čichem. Co zapáchá „novotou“, nekupujte!
  • Domácí tiskárny a elektronická zařízení umístěte mimo ložnice a dětské pokoje. Uvolňují bromované zpomalovače hoření, těkavé látky z inkoustu apod.
  • Minimalizujte elektromagnetická pole – v ložnicích a dětských pokojích minimalizujte elektrická zařízení; pokud využíváte wifi, vysílač umístěte mimo klidové zóny a pomocí časových hodin vypínejte přes noc; přepínejte mobilní telefony na noc do leteckého modu. Další tipy:  https://elektrosmogmereni.cz/obecnadoporuceni/.
  • Pokud byste měli udělat pouze jednu věc – tak udělejte dřevěnou podlahu ošetřenou olejem. Ano, opravdu ji udělejte. Bude to stát hodně peněz? Tak ji udělejte jen v ložnici a dětském pokoji, nebo zrecyklujte staré dubové parkety/prkna.

Doplňující informace:

https://arnika.org/nas-byt-v-dobe-jedove

http://www.szu.cz/tema/zivotni-prostredi/kvalita-vnitrniho-prostredi

https://stavba.tzb-info.cz/podlahy-pricky-povrchy/11134-vnitrni-prostredi-staveb-a-chemicke-latky


Foto: https://bit.ly/3whsU25

Související příspěvky